سقف مجاز خرید با کارت های بانکی

اخیراً بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با وضع قوانین جدید برای سقف مجاز تراکنش، خرید و انتقال وجه شتابی اعلام کرد که تمام بانک ها و موسسات مالی باید به این قوانین جدید پایبند باشند. از قرار معلوم خود بانک مرکزی بر رعایت مفاد بخشنامه جدید، نظارت دقیق می کند و با آن دسته بانک ها و موسسات اعتباری صادرکننده کارت که به هر علت مفاد بخشنامه را رعایت نکنند، برخورد قاطع خواهد کرد.

بخشنامه بانک مرکزی | سداد - sadadpsp

سقف مجاز خرید و انتقال وجه با کارت های بانکی چقدر است؟

 

خلاصه مفاد طرح جدید سقف مجاز انتقال وجه یا خرید از طریق کارت های بانکی از این قرار است:

  1. سقف مجاز  انتقال وجه شتابی و غیرشتابی، برای هر فقره کارت در هر شبانه روز مبلغ 3 میلیون تومان است.
  2. سقف مجاز  تراکنش انتقال وجه شتابی و غیرشتابی در کارت خوان های شعبه ای برای هر فقره کارت در هر شبانه روز با شرط احراز هویت عینی و حضوری، مبلغ 15 میلیون تومان است.
  3. سقف مجاز تراکنش خرید برای هر فقره کارت در هر شبانه روز مبلغ 50 میلیون تومان است.  |  تبصره: این سقف مشمول تراکنش های پذیرندگان حساب های دولتی و پذیرندگان دارای کدهای صنفی خاص نمی شود.
  4. ارسال کد ملی دارنده کارت در تمام تراکنش های کارتی به هنگام پاسخ تراکش اجباری است.
  5. درج «بابت» در تمام دستور پرداخت های ارسالی در سامانه های ساتنا و پایا اجباری است.

محدودیت تراکنش | سداد - sadadpsp

دلیل بانک مرکزی برای اعمال محدودیت بر تراکنش های مالی از طریق کارت های بانکی چیست؟

اساس سیاست جدید بانک مرکزی مبارزه با پولشویی است و اجرای آن تاثیر بسزایی در کنترل نوسانات ارزی دارد.

این تصمیم همچنین به منظور محدود کردن فعالیت پوز هایی  اخذ شده است که به طور غیرمجاز در خارج از کشور فعالیت می کنند. بدین ترتیب دلالان خارجی دیگر نمی توانند به سادگی اقدام به خرید و فروش ارز در مبالغ بالا کنند. سقف خرید 50 میلیون تومان برای هر کارت بانکی در کنار محدودیت 100 میلیون تومانی برای هر شماره ملی، ترفند افتتاح حساب های متعدد در بانک مختلف توسط دلالان را بی اثر کرده است.

بخشنامه بانک مرکزی | سداد - sadadpsp

و دست آخر این که تصمیم بانک مرکزی در محدودسازی کارت های بانکی نقش بسزایی هم در ممانعت از خروج سرمایه از کشور دارد چراکه خریدهای ملک در کشورهای ترکیه، ارمنستان و کانادا همگی از طریق کارت کشیدن انجام می شود. 
البته باید تاکید کرد که با اجرای این بخشنامه معاملات کلان با مبالغ بالا مثل خرید و فروش ملک دچار مشکل نمی شود زیرا این محدودیت صرفا روی کارت های بانکی اعمال شده است و افراد می توانند از طریق چک های معتبر بانکی و نیز سامانه های ساتنا و پایا وجوه مبلغ بالا را منتقل کنند