سقف مجاز خرید با کارت های بانکی

اخیراً بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با وضع قوانین جدید برای سقف مجاز تراکنش، خرید و انتقال وجه شتابی اعلام کرد که تمام بانک ها و موسسات مالی باید به این قوانین جدید پایبند باشند. از قرار معلوم خود بانک مرکزی بر رعایت مفاد بخشنامه جدید، نظارت دقیق می کند و با آن دسته بانک ها و موسسات اعتباری صادرکننده کارت که به هر علت مفاد بخشنامه را رعایت نکنند، برخورد قاطع خواهد کرد.

بخشنامه بانک مرکزی | سداد - sadadpsp

سقف مجاز خرید و انتقال وجه با کارت های بانکی چقدر است؟

 

خلاصه مفاد طرح جدید سقف مجاز انتقال وجه یا خرید از طریق کارت های بانکی از این قرار است:

  1. سقف مجاز  انتقال وجه شتابی و غیرشتابی، برای هر فقره کارت در هر شبانه روز مبلغ 3 میلیون تومان است.
  2. سقف مجاز  تراکنش انتقال وجه شتابی و غیرشتابی در کارت خوان های شعبه ای برای هر فقره کارت در هر شبانه روز با شرط احراز هویت عینی و حضوری، مبلغ 15 میلیون تومان است.
  3. سقف مجاز تراکنش خرید برای هر فقره کارت در هر شبانه روز مبلغ 50 میلیون تومان است.  |  تبصره: این سقف مشمول تراکنش های پذیرندگان حساب های دولتی و پذیرندگان دارای کدهای صنفی خاص نمی شود.
  4. ارسال کد ملی دارنده کارت در تمام تراکنش های کارتی به هنگام پاسخ تراکش اجباری است.
  5. درج «بابت» در تمام دستور پرداخت های ارسالی در سامانه های ساتنا و پایا اجباری است.

محدودیت تراکنش | سداد - sadadpsp

دلیل بانک مرکزی برای اعمال محدودیت بر تراکنش های مالی از طریق کارت های بانکی چیست؟

اساس سیاست جدید بانک مرکزی مبارزه با پولشویی است و اجرای آن تاثیر بسزایی در کنترل نوسانات ارزی دارد.

این تصمیم همچنین به منظور محدود کردن فعالیت پوز هایی  اخذ شده است که به طور غیرمجاز در خارج از کشور فعالیت می کنند. بدین ترتیب دلالان خارجی دیگر نمی توانند به سادگی اقدام به خرید و فروش ارز در مبالغ بالا کنند. سقف خرید 50 میلیون تومان برای هر کارت بانکی در کنار محدودیت 100 میلیون تومانی برای هر شماره ملی، ترفند افتتاح حساب های متعدد در بانک مختلف توسط دلالان را بی اثر کرده است.

بخشنامه بانک مرکزی | سداد - sadadpsp

و دست آخر این که تصمیم بانک مرکزی در محدودسازی کارت های بانکی نقش بسزایی هم در ممانعت از خروج سرمایه از کشور دارد چراکه خریدهای ملک در کشورهای ترکیه، ارمنستان و کانادا همگی از طریق کارت کشیدن انجام می شود. 
البته باید تاکید کرد که با اجرای این بخشنامه معاملات کلان با مبالغ بالا مثل خرید و فروش ملک دچار مشکل نمی شود زیرا این محدودیت صرفا روی کارت های بانکی اعمال شده است و افراد می توانند از طریق چک های معتبر بانکی و نیز سامانه های ساتنا و پایا وجوه مبلغ بالا را منتقل کنند

 

 

دیدگاه ها

مهسا گل محمدی

ارسال کد ملی در هر تراکنش یعنی چی یعنی اگر من به حساب یاکارت کسی پول انتقال دادم باید کد ملی خودم رو به اون شخص بفرستم یا اون باید برای من بفرسته که پول رو دریافت کرده؟؟ لطفاً جواب بدید چون کار من به این قانون گیر کرده

شیرین اکبری

با سلام برای خرید از شرکت سایپا با سقف بالاتر از 50 میلیون بنده موفق نشدم باید چه کارکنم

پاسخ به شیرین اکبری

خانم اکبری سلام. نمایندگی های فروش اتومبیل درگاه های مختلفی دارند. برخی از درگاه های آنها معمولی است و برخی دیگر ویژه (نظیر درگاه های بانک ملی ایران) که می توان پرداخت های با مبلغ بالا را روی آنها انجام داد. البته درگاه های ویژه سقف معینی مثلا 1.5 میلیارد تومان در روز دارند. ممکن است به یکی از این دو دلیل یعنی استفاده از درگاه های معمولی یا پر شدن سقف درگاه ویژه امکان پرداخت برای شما مقدور نشده باشد. در چنین موارد درخواست کنید که پرداختتان از طریق درگاه اینترنتی بانک ملی انجام شود.

عقیل اصلانی

راجع به سقف خرید از طریق درگاه اینترنتی هم به همین میزان هست؟

پاسخ به عقیل اصلانی

سلام دوست عزیز
به صورت نرمال تا سقف50 میلیون تومان می توان با استفاده از درگاه های پرداخت اینترنتی خرید کرد. اما برخی شرکت های بزرگ مثل ایران خودرو با مجوز بانک مرکزی می توانند سقف خرید از درگاه هایشان را بالاتر ببرند.