چگونه سهام عدالت خود را آزاد کنیم؟

چگونه سهام عدالت خود را بفروشیم؟

این روزها بحث از سهام داغ است هم سهام دولتی ETF و هم سهام عدالت. در این مطلب قصد داریم به تحول اخیر سهام عدالت بپردازیم و ضمن اشاره به گذشته سهام عدالت به موضوع آزادسازی و توضیح جزئیات عملی آن بپردازیم.

 

سهام عدالت چه بود؟

در سال 1384 سهام 49 شرکت دولتی که مشمول اصل 44 قانون اساسی بودند به عنوان سهام عدالت به بخشی از جمعیت واگذار شد. از قرار معلوم ثبت نام شدگان نهایی جمعیتی قریب به 46 میلیون نفر را شامل می شود. بر اساس این طرح در ابتدا 500 هزار تومان و بعد تا 1 میلیون تومان سهام عدالت در اختیار مشمولان قرار گرفت و البته صاحبان سهام پولی پرداخت نکردند و هزینه خرید سهام از سود آن کسر شد. گویا در طی این سال ها سه بار در سه مقطع سود سهام با مبالغ 150 هزار تومان، 175 هزار تومان و 205 هزار تومان به برخی از مشمولان داده شده است. 
نکته این که خیلی از کسانی که در این طرح ثبت نام کردند صاحب سهامی شدند که نه معلوم بود سهام چه شرکتی است و نه اجازه خریدوفروش آن را داشتند. اما حالا سهام عدالت وارد مرحله جدیدی شده است: «آزادسازی سهام عدالت».

 

آزادسازی سهام عدالت: خریدوفروش سهام عدالت

بنا به اعلام مسئولان دولتی خریدوفروش سهام عدالت آزاد می شود. معنای اصلی «آزادسازی سهام عدالت» همین است. این آزادسازی سهام به دو روش صورت می گیرد: مستقیم و غیرمستقیم.

 

فرق روش مستقیم و روش غیرمستقیم مدیریت سهام عدالت چیست؟

به بیان ساده در روش مستقیم دارندگان سهام می توانند خودشان رأساً مدیریت سهام خود را به دست بگیرند و در روش غیرمستقیم مدیریت سهام دارندگان به شرکت های سرمایه گذاری استانی واگذار می شود.

روش مستقیم برای این کار دارندگان «سهام عدالت» از تاریخ 1399/02/10 تا 1399/03/10 به مدت یک ماه می توانند به سایت سازمان خصوصی سازی به نشانی www.samanese.ir مراجعه کنند و به طور مستقیم مدیریت سهام عدالت خود را در دست بگیرند. این افراد می توانند سهام خود را در بورس بفروشند یا برای خود نگاه دارند.

روش غیرمستقیم از این قرار است که اگر کسی تمایل ندارد مدیریت مستقیم سهام خود را به دست بگیرد و در این30 روز تعیین شده به سامانه این سهام مراجعه نکند کار مدیریت سهام آنها به طور خودکار به شرکت های سرمایه گذاری استانی واگذار می شود و در این صورت سازوکاری در آینده فراهم خواهد شد تا این افراد مالک واحدهای صندوقهای قابل معامله این شرکت های اخیر شوند.

 

از کجا بفهمیم سهام عدالت داریم یا نه؟

اگر کسی می خواهد از وضعیت عضویت و سهام داری خود مطلع شود می تواند به سامانه اینترنتی سهام عدالت به نشانی www.samanese.ir رجوع کند.

وقتی به این سایت مراجعه می کنید دو گزینه دیده می شود:

سهام عدالت | سداد - sadadpsp

با انتخاب گزینه اول یعنی «سامانه الکترونیکی سهام عدالت» به سامانه وارد می شوید.

سهام عدالت | سداد - sadadpsp

در این قسمت کد ملی و کد امنیتی نمایش داده شده را وارد می کنید و درصورتیکه سهام عدالت داشته باشید مشخصات شما به صورت زیر نمایش داده می شود:

سهام عدالت | سداد - sadadpsp

 به این ترتیب معلوم که شما داری سهام عدالت هستید یا نه. ولی اگر داری سهام عدالت بودیم و خواستیم سهام خود را آزاد کنیم چه؟

 

چگونه وضعیت سهام عدالت خود را تغییر دهیم؟

بعد از وارد شدن به سامانه و مشاهده صفحه زیر به قسمت آزادسازی سهام عدالت مراجعه کنید و درصورتی که می خواهید روش مستقیم را انتخاب کنید، گزینه «تغییر» را تعیین کنید. توضیح آن که در این صفحه پیشفرض فرایند آزادسازی به نحو غیرمستقیم است و برای تغییر روش آزادسازی باید گزینه « تغییر» را انتخاب کنید.

سهام عدالت | سداد - sadadpsp

(نکته: در صورتی که در زمان ثبت نام، دارنده شماره شبا یا تلفن اعلام نکرده نباشد یا عوض شده باشد دو گزینه سمت چپ قرمزرنگ خواهد بود و دارنده سهام میتواند با وارد کردن شماره شبا یا تلفن جدید خود آنها را به روز رسانی کند)

 

پس از تعیین روش مستقیم وارد این صفحه می شوید:

سهام عدالت | سداد - sadadpsp

 

با انتخاب گزینه «ادامه» به صفحه زیر وارد می شوید و باید در این صفحه پس از فعال کردن تیک پائین صفحه گزینه «ثبت روش مستقیم» را انتخاب کنید. 

سهام عدالت | سداد - sadadpsp

با انتخاب گزینه «ثبت روش مستقیم» روش آزادسازی سهام شما به روش سهامداری مستقیم تغییر پیدا می کند.

 

نکته این که دقت داشته باشید با انتخاب این روش بعدها باید کد بورسی تهیه کنید و برای این کار هم باید در سامانه سجام به نشانی www.sejam.ir ثبت نام کنید.