پرداخت با دستگاه پوز، بدون کارت بانکی!

کارتخوان بانک ملی، ایوا و کیو آر کد

خرید از طریق QR CODE خدمتی است که پرداخت الکترونیک سداد برای دارندگان کارتخوان خود و کاربران اپلیکیشن ایوا فراهم آورده است. با این راهکار کارتخوان های سداد و اپلیکیشن پرداخت ایوا به هم پیوند می خورند و مشتریان می توانند بدون استفاده از کارت بانکی در هر فروشگاهی که از کارتخوان های بانک ملی (سداد) استفاده می کند مبلغ خرید را پرداخت کنند، آنهم با سرعتی کم نظیر فقط با استفاده از QR کد. ولی QR CODE چیست و چگونه کار می کند؟ 

 

کیو آر کد چیست؟

کیو آر کد (QR Code) صورت کوتاه تر عبارت Quick Response Code است که در زبان فارسی آن را به رمزینه پاسخ سریع برگردانده اند. این کدها قالبی دوبعدی و مربعی شکل دارند که با نقطه های مربع شکل سیاه رنگ بر روی زمینه سفید مشخص می شوند. حتما این کدها را دیده اید: 

 

 

این شیوه کدگذاری روشی است برای قرار دادن اطلاعات مختلف مانند نام، ایمیل، آدرس سایت، شناسه محصول، توضیحات و ... در قالب این تصویر رمزی دوبعدی. و البته نگفته پیداست که این کدها فقط با دستگاه های خاص از قبیل گوشی های همراه هوشمند یا دستگاه های خاص رمزگشایی کیو آر کد قابل رمزگشایی هستند. 

اولین بار این نوع کد را شرکت تویوتا در سال 1994 برای استفاده در خط تولید ابداع کرد و البته به دلیل توانایی ذخیره حجم بالای اطلاعات و سرعت خواندن فوق العاده آن به سرعت رواج یافت. کشورهای انگلیسی زبان از سال 1997 به استفاده از این نوع رمز روی آوردند و نام «QR» (کوتاه شده  «Quick Response») را برای آن برگزیدند که به همین صورت ثبت شد و جا افتاد.

 

برای خواندن مطلبی مفصل تر درباره کدهای کیو آر می توانید رجوع کنید به https://fa.wikipedia.org/wiki/کیوآر_کد

 

کیو آر کد و پرداخت

مدتی است که استفاده از این قبیل کدها به حوزه پرداخت الکترونیک راه پیدا کرده است، مثلاً در حوزه حمل و نقل. شاید در تاکسی ها پشت صندلی های جلویی ماشین به این قبیل کدها برخورده باشید. این کد حاوی اطلاعات مربوط به راننده و تاکسی است که به یک حساب بانکی متصل است و مسافر می تواند از طریق این کد به مدد یک اپلیکیشن پرداختی کرایه خود را مستقیماً به حساب راننده منتقل کند، آن هم بدون این که از کارت بانکی استفاده کرده باشد. ولی حالا کیو آر کد به مناطق دیگر حوزه پرداخت هم راه خود را باز کرده است.

 

پرداخت الکترونیک سداد و پرداخت از طریق QR CODE 

شرکت پرداخت الکترونیک سداد با استفاده از QR CODE فرایند پرداخت با کارتخوان را ساده تر کرده است. پرداخت الکترونیک سداد برای این کار هم کارتخوان هایی به پذیرندگان خود عرضه کرده است که قابلیت تولید QR CODE را دارند و هم در بخش «خرید» اپلیکیشن ایوا  قابلیت رمزگشایی QR CODE  افزوده است.

 

بنابراین، برای استفاده از این امکان فقط کافی است کارتخوان فروشنده کارتخوان بانک ملی باشد و مشتری نیز روی موبایل خود اپلیکیشن ایوا را نصب داشته باشد.

فرایند پرداخت از طریق QR CODE بسیار ساده است.

 

برای پرداخت بواسطه QR CODE دو روش کلی وجود دارد: یکی این که مبلغ را در ایوا وارد کنیم و دیگر این که مبلغ را در کارتخوان وارد کنیم. در اینجا جزئیات هر دو روش را برای شما توضیح می دهیم. 

روش اول

1- ابتدا عدد 1 کارتخوان را فشار می دهیم تا QR CODE کارتخوان نمایش داده شود.

هم می توان مستقیماً کد نمایش داده شده را اسکن کرد و هم می توان آن را چاپ کرد و بعد کد چاپ شده را اسکن نمود.

 

2- با رفتن به بخش خرید اپلیکیشن ایوا QR CODE را اسکن می کنیم تا صفحه مشخصات فروشنده ظاهر شود.

 

3- در این صفحه هم می توانیم اطلاعات کارت بانکی خود را وارد کنیم و پرداخت را انجام دهیم و هم می توانیم وجه موردنظر را از کیف پول ایوا پرداخت می کنیم.

4- رسید خرید را می توان در بخش تاریخچه تراکنش اپلیکیشن ایوا مشاهده و برای دیگران ارسال کرد.

5- اگر گوشی تلفن همراه و کارتخوان فروشنده دارای قابلیت NFC باشد، برای دریافت رسید کاغذی دکمه 3 کارتخوان را فشار می دهیم و گوشی را نزدیک کارتخوان می گیریم تا با اتصال  NFCرسید خرید چاپ شود.

باید قبل از نزدیک کردن گوشی به کارتخوان از فعال بودن گزینهNFC  گوشی خود مطمئن باشید.

 

برای چاپ رسید کاغذی در حالتی که گوشی یا کارتخوان قابلیت اتصال با NFC را ندارند، دکمه 2 کارتخوان را می زنیم و کد رهگیری رسید موجود در بخش تاریخچه تراکنش های ایوا را وارد می کنیم، با این کار رسید کاغذی چاپ می شود.

رسید خرید را می توان در بخش تاریخچه تراکنش اپلیکیشن ایوا مشاهده و برای دیگران ارسال کرد.

روش دوم

1- ابتدا دکمه ثبت کارتخوان را فشار می دهیم تا صفحه ورود مبلغ ظاهر شود و مبلغ را در آن وارد کنیم.

 

2- با زدن مجدد دکمه ثبت صفحه ای ظاهر می شود که دو گزینه پیش روی شما می گذارد: QR CODE یا کشیدن کارت.

 

3- با رفتن به بخش خرید اپلیکیشن ایوا QR CODE را اسکن می کنیم تا صفحه مشخصات فروشنده ظاهر شود.

 

4- در این صفحه هم می توانیم اطلاعات کارت بانکی خود را وارد کنیم و پرداخت را انجام دهیم و هم می توانیم وجه موردنظر را از کیف پول ایوا پرداخت می کنیم.

 

در این روش مبلغ در دستگاه کارتخوان در مرحله اول وارد شده است.

5- مراحل چاپ رسید کاغذی در دستگاه های داری قابلیت NFC و بدون NFC مانند روش اول است.

رسید خرید را می توان در بخش تاریخچه تراکنش اپلیکیشن ایوا مشاهده و برای دیگران ارسال کرد.

 

پرداخت الکترونیک سداد یکی از اهداف خود را «ایجاد بستری پایدار و مطمئن برای انتقال الکترونیکی پول و اطلاعات» اعلام کرده است. این خدمت جدید با حذف کارت از خریدهای روزمره و ایجاد امکان پرداخت با مشخصات الکترونیکی، گامی مهم در راه تحقق این هدف به شمار می آید.
 

 


 

راه های دانلود ایوا

 

 

ارسال عدد 1 به 2000444