همه چیز درباره ستاره مربع ها

همه چیز درباره ستاره مربع ها

هرکسی که از طریق موبایل خرید می کند حالا دیگر کدهای USSD  را می شناسد. این کدها همان کدهایی هستند که معمولاً در قالب #عدد* با موبایل شماره گیری می کنیم و از طریق آنها اعتبار موبایلی می خریم، بسته های اینترنتی تهیه می کنیم، قبض های خود را می پردازیم یا از میزان اعتبار خط تلفن خود مطلع می شویم. کدهای دستوری در کنار اپلیکیشن های پرداخت و درگاه های اینترنتی از ابزارهای اصلی خرید از راه دور هستند.

بسیاری از بانک ها و مؤسسات مالی اکنون کدهای دستوری خاص خود را دارند و برخی خدمات خود را از این طریق به متقاضیان خود ارائه می دهند. شرکت پرداخت الکترونیک سداد هم برخی از خدمات خاص خود را از طریق کد دستوری #737* به کاربران عرضه می کند. قبل از این که به معرفی کد دستوری پرداخت الکترونیک سداد و امکانات آن بپردازیم، اجازه بدهید قدری به نحوه عمل کدهای دستوری و محاسن و معایب آنها بپردازیم.

 

کد دستوری یا USSD چیست و چگونه کار می کند؟

USSD درواقع مخفف عبارت Unstructured Supplementary Service Data است. این سرویس یک خدمت مکمل و جانبی است و از داده های بدون ساختار یا ساختارنیافته ای استفاده می کند که خود شرکت ارائه دهنده آن سرویس تعریف کرده است. در زبان فارسی معمولا آن را با عنوان «کد دستوری» می شناسند. کد دستوری (USSD) در واقع نوعی مبادله پیام بین یک موبایل و یک برنامه کامپیوتری است که در بستر جی اس ام (GSM) یا سامانه جهانی ارتباطات همراه عمل می کند. این کدها مستقیماً به سرورهای اپراتورهای شبکه تلفن همراه ارسال می شوند و این سرورها طی فرایندی مشخص خدمات اپراتور خود را مرحله به مرحله در اختیار کاربر قرار می دهند. کاربر خدمت موردنظر خود را انتخاب می کند و از مسیری معین آن خدمت را خریداری می کند.

GSM در اصل صورت کوتاه شده Global System For Mobile Communication به معنای سیستم جهانی ارتباطات تلفن همراه است. این سامانه یکی از جاافتاده ترین استانداردهای تلفن های همراه در جهان است.

 چنان که گفتیم کدهای دستوری اعدادی هستند که بین یک # و * محصورند و بر این اساس از شماره تلفن متمایز می شوند. این خدمت از قابلیت های ذاتی این شبکه نیست و به واقع  جزو خدمات جانبی رایگان شبکه جی اس ام محسوب می شود، لذا همیشه در دسترس است و هزینه یا کارمزدی برای کاربر ندارد. ارسال و دریافت این کدها تقریباً با تمام گوشی های موجود اعم از ساده یا هوشمند میسر است و لازم نیست گوشی قابلیت خاصی داشته باشد. 

 

فرق کد دستوری (USSD) با پیامک (SMS) چیست؟

کد دستوری یک روش برقراری ارتباط بین کاربر تلفن همراه با شبکه است، اما پیامک بین دو کاربر تلفن همراه و به میانجی شبکه ردوبدل می شود. به همین دلیل پیامک ابتدا در شبکه ذخیره و در مرحله بعد ولو با تأخیر به مقصد ارسال می شود، اما در خدمت USSD  به محض ارسال کدهای دستوری یا پیغام دریافت می شود یا در صورت عدم امکان ارسال پاسخ ارتباط قطع می شود و کاربر دوباره باید به ارسال کد اقدام کند.

اگر خدمت ارسال پیامک درواقع رسانه ای است دوطرفه که کاربران برای انتقال پیام های دلخواه به یکدیگر استفاده می کنند، در کدهای دستوری کاربران برای خریدن خدمات و محصولات محدودی به این رسانه رجوع می کنند. پس از ارسال کد دستوری این خدمات و محصولات به صورت منو برای کاربر ارسال می شود و کاربر با انتخاب شماره هرکدام از گزینه ها و ارسال آن به شبکه درخواست خود را مطرح می کند. سرور شبکه  با دریافت این شماره، درخواست مشتری را مرحله به مرحله به سمت خدمت مطلوب کاربر هدایت می کند.

کدهای دستوری در ارسال پیامک محدودیت های خاصی دارند. اگر دست کاربر در نوشتن محتوای پیامک باز است و می تواند متنی نسبتاً بلند برای مخاطب خود ارسال کند، کاربر کد دستوری هم به لحاظ اندازه مطلب بسیار محدود است و هم این که باید پیام خود را از میان گزینه های که اپراتور در اختیار وی قرار می دهد انتخاب کند.

 

مزایای کدهای دستوری

 1. ازآنجاکه اطلاعات را ذخیره نمی کنند ذخیره انتقال درخواست و پاسخ سرعت بالایی دارد.
 2. نیازی به نصب نرم افزارهای جانبی روی موبایل کاربر نیست.
 3. با ساده ترین تلفن های همراه می توان از این خدمات بهره مند شد.
 4. نیازی به اتصال به اینترنت ندارد.
 5. برای استفاده کردن شماره کارت بانکی و رمز دوم موردنیاز است و به سایر اطلاعات کارت از قبیل CVV2 و تاریخ انقضای کارت نیاز نیست.
 6. سفرهای درون شهری را کاهش می دهد.
 7. با ارسال رسید در قالب پیامک و حذف رسیدهای کاغذی در زمره فناوری های سبز قرار دارد.

 

و البته معایب کدهای دستوری

 1. امکان ارسال یکپارچه اطلاعات در این شیوه وجود ندارد.
 2. به دلیل الزام به طی کردن مراحل متعدد، به پایان رسیدن فرایند هر خرید زمان می برد.
 3. در صورت بروز اشتباه امکان اصلاح خطاهای کاربری و بازگشت فرایند به نقطه اول وجود ندارد.
 4. در هر صفحه درج تعداد کاراکتر محدودیت دارد.
 5. برای انجام هر فرایند محدودیت زمانی وجود دارد و درصورتی که پاسخ های ارسالی بیش از چند ثانیه طول بکشد تراکنش به انجام نمی رسد.
 6. امکان رمزنگاری اطلاعات در این شیوه وجود ندارد.

 

کد دستوری#737*

پرداخت الکترونیک سداد از سال 1397 کد دستوری «هف سه هف» #737* را به محصولات و خدمات قبلی خود یعنی کارت خوان، درگاه پرداخت اینترنتی و اپلیکیشن پرداخت افزوده و از طریق این کد خدمات متنوعی را در دسترس عموم شهروندان قرار داده است: امکان خرید شارژ خط تلفن همراه از همه اپراتورها، امکان پرداخت قبض، امکان کمک به خیریه ها، امکان خرید انواع بسته های اینترنتی، دانلود اپلیکیشین ایوا و بله، و مشاهده سه تراکنش آخر. در طراحی فرایند خرید با این کد سعی بر این بوده که مسیر خرید تا حد امکان کوتاه تر شود و الویت بندی گزینه ها بر اساس داده های کارشناسی در خصوص نیازهای کاربران صورت گیرد. به همین دلیل است که این کد در این مدت کوتاه توانسته این همه کاربر را جذب خود کند. برای بهر ه مندشدن از خدمات این کد می توانید 737* را به طور مستقیم شماره گیری کنید. برای ورود سریعتر به یک منو در 737 می توانید بعد از شماره گیری ستاره، هفت، سه، هفت دوباره ستاره را وارد کنید و عدد مربوط به خدمت موردنظر خود را که عددی است بین 1 تا 5 طبق فهرست زیر انتخاب و خدمت موردنظر خود را مستقیماً درخواست کنید. در زیر عدد مربوط به خدمات خاص «هف سه هف» و کد کامل آنها معرفی می شود:

با افزودن عدد 1 به این کد لینک دانلود اپلیکیشن ایوا برایتان پیامک می شود: #1*737*

با افزودن عدد 2 به این کد می توانید از هر اپراتوری که می خواهید شارژ بخرید: #2*737*

اگر عدد 3 را به این کد بیفزایید می توانید قبض تلفن ثابت و همراه خود را استعلام و تمامی قبوض مانند قبض های خدمات شهری و جریمه خودرو را پرداخت کنید: #3*737*

با افزودن عدد 4 به این کد می توانید در حوزه موردعلاقه خود به خیریه های مختلف کمک کنید: #4*737*

افزودن عدد 5  به این کد امکان خرید انواع بسته های اینترنتی را برای شما فراهم می کند: #5*737*

«هف سه هف»  برای کاربران مزایایی هم در نظر گرفته است. این کددستوری به ازای هر تراکنش ده طلا به کاربران هدیه می دهد. هر طلا برابر با یک تومان است و به مرور با طلاهای به دست آمده می توان از اپلیکیشن ایوا که محصولی دیگر از شرکت پرداخت الکترونیک سداد است، شارژ رایگان دریافت کرد. اگر از کاربران ابزارهای پرداخت الکترونیک سداد هستید، می‎ توانید از خدمات و مزایای خاص این کد بهره مند شوید و آن را به دیگران هم معرفی کنید. 

 

 

دیدگاه ها

محمد حیدری

با عرض سلام و احترام
میخواستم بدونم آیا میتونم برای USSD یک آیدی در تلگرام قرار داد تا کاربر به صورت مستقیم به صفحه USSD من ورود پیداکند؟؟؟

hamed

عالی بود کلی اطلاعات عمومی زیاد شد در مورد ستاره مربع همیشه برام سوال بود اخه چرا ستاره مربع چرا علامت دیگه نمیشه که جواب سوالمو اینجا پیدا کردم

سعید

ممنون از مطلب خوب و مفیدتان.