فین تک چیست؟

فین تک چیست؟

تردیدی نیست که اکنون فن آوری بیشتر عرصه های زندگی را تسخیر کرده و فعالیت های روزمره همه ما را تغییر داده است. شاید مهم ترین عرصه مربوط به فعالیت های روزانه ما باشد، مشخصاً خرید کردن و هر آنچه مربوط به خدمات مالی است. از خریدهای روزمره بگیر تا پرداخت قبوض و انتقال پول و مانند اینها. این تجربه برای نسلی که با گوشی هایی هوشمند بزرگ شده اند به جهان دیگری هم گره می خورد: جهان خبرهای فناوری و مشخصاً استارت آپ ها که پر است از اصطلاحات جدید و ناشناس برای عموم. از جمله اصطلاحات مهم این عرصه «فین تک» است که روز به روز بیشتر در رسانه ها و خبرهای فن آوری به کار می رود. به همین دلیل لازم است بدانیم «فین تک» چیست و چرا اینقدر مهم شده است. 

 

فین؟ تک؟

اجازه بدهید اول از خود کلمه فین تک (Fintech) شروع کنیم. Fintech کلمه ای است مرکب حاصل ترکیب حروف اول عبارت انگلیسی Financial Technology به معنای فناوری مالی. این کلمه به صنعتی نوپا در امور مالی اشاره دارد که می کوشد با استفاده از فناوری های روز راه کارهایی نوآورانه در حوزه امور مالی پدید آورد، راهکارهایی که شیوه های قدیمی این حوزه را دگرگون می کند. پیشگامان این صنعت معمولاً هم بانک ها و شرکت های وابسته به آنها هستند و هم شرکت های تخصصی که خدمات و محصولات خود را در اختیار بانک ها هم می گذارند.

fintech | سداد - sadadpsp

 

فین تک اینجا، فین تک آنجا، فین تک همه جا

هر جا پای امور مالی در میان است و فناوری هم به آنجا نفوذ دارد فین تک حضور دارد، به عبارتی، در تمام حوزه هایی که تراکنش های مالی صورت می گیرد و فناوری های روز توانسته خدمتی برای تسهیل این تراکنش ها ارائه کند. بااین حال فین تک فقط تسهیل کننده تراکنش های مالی نیست و ابزارهای برای ارزیابی و مدیریت کسب وکارها هم فراهم کرده است. تا همین چند سال پیش فین تک فقط به معنای استفاده از کامپیوترهای اداری بود، ولی امروز پس از انقلاب اینترنت های پرسرعت و تلفن های پیشرفته همراه فین تک رشدی انفجاری داشته و کاربردی بسیار گسترده یافته است. کارت خوان یا به اصطلاح دستگاه پوز یا پایانه فروش، درگاه پرداخت اینترنتی یا به اصطلاح IPG، اپلیکیشن پرداخت و کد دستوری موبایل یا به اصطلاح USSD شیوه های پرداخت را از بیخ و بن دگرگون کرده اند.  این قبیل فن آوری های مالی سیستم های خدمات مالی سنتی را از بین برده و سیستم دیگری را جایگزین کرده است. برای انجام بسیاری امور مالی دیگر لازم نیست به شعب بانکی مراجعه کنید، کافی است یک گوشی هوشمند داشته باشید و یکی از اپلیکیشن های پرداخت را نصب کنید تا تقریباً تمام امور مالی و بانکی خود را با آن انجام دهید. به همین شکل اگر مجبور بودید برای خرید فلان کالا تا آن سر شهر بروید، اکنون می توانید به کمک استارت آپ ها کالای خودتان در درب منزل دریافت کنید، یا حتی خودروتان را بیمه کنید و عوارض خروج از کشور یا خلافی خودرو پرداخت کنید و اموری ازاین دست. همچنین اگر در گذشته تنها راه پس انداز نگهداری پول در خانه یا سپردن آن به بانک بود، امروزه شرکت های فین تک وجود دارند که به مردم کمک می کنند پول خود را برای روز مبادا پس انداز کنند. بسیاری از آن ها برای این کار حتی به مراجعه کنندگان خود جایزه هم می دهند. به علاوه در سیستم فین تک بانک هایی آنلاین وجود دارند برای پس انداز خودکار. و بالاخره از همه مهم تر در فین تک امکان سرمایه گذاری و راه اندازی کسب وکار وجود دارد که نسبت به سیستم سنتی کارآمدتر است. در حال حاضر در ایران استارت آپ های مختلفی در حوزه فین تک مشغول به کار هستند که به بنگاه های سنتی تر مثل بانک ها هم سرایت کرده است و فرصت ها و چالش های پیش روی فین تک ها و همچنین امکان همکاری آن ها با مؤسسات مالی سنتی و بانک ها را به بحث روز بدل کرده است. البته فین تک صرفاً به این حوزه ها محدود نیست و حتی تحولی همچون تولید اسکناس پلیمری که قابلیت شست وشو دارد فعالیتی در حوزه فین تک به حساب می آید. به هر ترتیب، زمینه های فعالیت فین تک را می توان هم مستقیماً خود کاربران دانست و هم کسب وکارهایی که در کار ارائه خدمات هستند.

 

معایب فین تک

ناگفته پیداست که فین تک مزایای بسیاری دارد: سرعت و راحتی؛ دسترسی بیشتر و سریع تر به منابع مالی و استفاده از انواع خدمات مالی؛ کاهش هزینه ها؛ حذف بوروکراسی ها و محدودیت های زمانی و مکانی؛ انعطاف پذیری بالا نسبت به مدل های سنتی؛ تغییر رفتار و انتظارات مشتریان و قدرت انتخاب بیشتر. اما درعین حال معایب یا بهتر است بگوییم خطرات احتمالی هم دارد: بی اطلاعی کاربران از قوانین و حقوق مربوط به این سیستم ها؛ خطرات امنیتی و امکان سوءاستفاده از اطلاعات و داده های شخصی و خصوصی افراد؛ محرومیت بخشی از جامعه، ازجمله سالمندان، که توانایی استفاده از تجهیزات کامپیوتری را ندارند؛ و از همه مهم تر مثل دیگر ابزارهای فن آورانه به سیستم ها اجازه داده می شود تا رد پای کاربران را در همه جا ثبت و ضبط کنند و از این طریق تمام فعالیت های کاربران مرجعی می شود برای تشخیص و شناسایی ریزترین مسائل از هویت، کار، زندگی روزمره و فعالیت های هرروزه افراد که نتیجه اش چیزی نیست جز نظارت تام. مع الوصف، فن آوری فین تک تحولی عمیق در فعالیت های مالی به وجود آورده است و این تغییر را می توان به وضوح در زندگی روزمره و فعالیت هرروزه مردم دید. اما اینکه ماجرا همان داستان معروف «دسته و چاقو» است یا «هویج و چماق» چندان روشن نیست.