ایوا: ساده ترین راه پرداخت عوارض خروج از کشور

مبلغ عوارض خروج از کشور در سال 97 افزایش قابل توجهی نسبت به سال های قبل داشت. با این حال میزان این مبلغ ثابت نیست و بسته به مورد فرق می کند. مبلغ عوارض خروج از کشور  برای هر سفر در سال 97 با سه ملاک تعیین می شود: این که سفر از راه هوایی است یا زمینی یا دریایی؛ این که سفر عادی است، حج تمتع و عمره است یا عتبات عالیات؛ و این که  سفر اول است یا دوم یا سوم (به بعد).  این ملاک ها و برخی جزئیات دیگر محاسبه دقیق میزان عوارض خروج از کشور را برای مسافران پیچیده کرده است، به همین دلیل پرداخت الکترونیک سداد با ارائه خدمت پرداخت عوارض خروج از کشور در اپلیکیشن ایوا این مشکل را برطرف کرده است: ایوا خودش عوارض قابل پرداخت را برای مسافران محاسبه و پرداخت می کند. قبل از این که به معرفی این خدمت در اپلیکیشن ایوا بپردازیم، بد نیست اول مروری کنیم بر مسائل عوارض خروج از کشور در سال 97. 

براساس قانون بودجه سال 1397 عوارض خروج از کشور از این قرار است:

عتبات عالیات

 1. از مرزهای زمینی و دریایی کشور 125,000 ریال
 2. از مرزهای هوایی 375,000 ریال

حج تمتع و عمره

 1. از کلیه مرزهای کشور برای بار اول؛ 1,100,000 ریال
 2. برای بار دوم 1,650,000 ریال
 3. بار سوم به بعد 2,200,000 ریال

سایر سفرهای خارجی

 1. از کلیه مرزهای کشور برای بار اول 2,200,000 ریال
 2. برای بار دوم 3,300,000 ریال
 3. برای بار سوم به بعد 4,400,000 ریال

ایوا | iva: پرداخت عوارض - sadadpsp

خروج از کشور به هر مقصدی اعم از عتبات عالیات، حج، یا سایر سفرها «یک بار سفر» محسوب می شود، مثلاً اگر مسافری که فرودین ماه برای بار نخست از مرزهای هوایی به عتبات عالیات، برای بار دوم به حج و بار سوم به فرانسه و بار چهارم به حج تمتع مسافرت می کند، عوارض خروجی اش به این صورت محاسبه می شود: در سفر عتبات از مرز هوایی 37 هزار و 500 تومان، برای سفر حج 165 هزار تومان، برای سفر فرانسه 440 هزار تومان و برای سفر چهارم حج 220 هزار تومان (مبلغ تعیین شده برای عوارض سومین سفر خروجی حج).

ایوا | iva: عوارض خروج - sadadpsp

 

آیا پرداخت عوارض خروج از کشور معافیت هم دارد؟

زائران اربعین که از تاریخ سوم مهرماه تا 22 آبان ماه از مرزهای زمینی به مقصد کشور عراق از کشور خارج می شوند از عوارض خروج معاف اند. براساس تبصره ماده 45 قانون مالیات بر ارزش افزوده، این اشخاص از پرداخت عوارض خروج از کشور معاف اند:

 • دارندگان گذرنامه سیاسی و خدمت
 • خدمه وسایل نقلیه عمومی زمینی، دریایی و خطوط پروازی
 • دانشجویان شاغل به تحصیل در خارج از کشور (دارندگان اجازه خروج دانشجویی)
 • بیمارانی که با مجوز شورای پزشکی برای درمان به خارج اعزام می شوند
 • دارندگان پروانه گذر مرزی
 • جانبازان انقلاب اسلامی که برای معالجه به کشورهای دیگر اعزام می شوند
 •  ایرانیان مقیم خارج از کشور دارای گذرنامه شغلی از وزارت کار و امور اجتماعی هستند

پرداخت عوارض خروج به شکل قدیم که با پرکردن فیش های کاغذی همراه است، از 14 آذر 1397 در شعب غیر مرزی بانک ملی ایران امکان پذیر نیست.

 

پس مسافران  عوارض خروج از کشور را  از چه طریق پرداخت می کنند؟

قبل از به روی کار آمدن دولت الکترونیک و خدمات آنلاین پرداخت عوارض خروج از کشور حضوری و از دو راه  انجام می شد: یا مراجعه به شعب بانک ملی در سطح شهر یا رجوع به باجه پرداخت عوارض در فرودگاه. اگر یادتان باشد مردم برای پرداخت عوارض خروج از کشور در فرودگاه صف می کشیدند.  ولی پرداخت عوارض خروج از 14 آذر 1397 در شعب غیر مرزی بانک ملی ایران امکان پذیر نیست.

پرداخت الکترونیک سداد با همکاری نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران و سازمان امور مالیاتی کشور، سامانه پرداخت موبایلی عوارض خروج از کشور را عملیاتی کرده و خدمت پرداخت عوارض خروج از کشور را از طریق اپلیکیشن ایوا (IVA) در اختیار شهروندان قرار داده است.
کسانی که قصد پرداخت عوارض خروج از کشور دارند می توانند با ارسال عدد 1 به 200044 یا شماره گیری #737* لینک هوشمند دانلود اپلیکیشن ایوا (IVA) را دریافت و عوارض خود را پرداخت نمایند. محاسبه مبلغ قابل پرداخت برحسب نوع سفر و تعداد دفعات خروج در این اپلیکیشن به صورت هوشمند انجام می شود.

محاسبه مبلغ قابل پرداخت برحسب نوع سفر و تعداد دفعات خروج در اپلیکیشن ایوا به صورت هوشمند انجام می شود 

شرکت پرداخت الکترونیک سداد بیش از دو سال است که امکان «پرداخت عوارض خروج از کشور» را به خدمات اپلیکیشن ایوا افزوده است. پیداست که این خدمت عاملی موثر در جلوگیری از ازدحام مسافران در فرودگاه، معطلی در شعب بانکی، صرفه جویی در مصرف کاغذ، کاهش هزینه های منابع انسانی و حمل و نقل شهری است. متقاضی خروج از کشور می تواند با وارد کردن کد ملی خود و همراهان به راحتی عوارض خروج را پرداخت و رسید الکترونیکی آنرا دریافت کند. نکته این که محاسبه مبلغ قابل پرداخت برحسب تعداد خروج های پیشین و نوع سفر کاملاً به صورت خودکار انجام می شود و به این ترتیب از بروز خطای انسانی در محاسبات جلوگیری می شود.

ایوا | iva: عوارض خروج - یک تفاوت ساده - sadadpsp

 

آیا راه های دیگری هم برای پرداخت عوارض خروج از کشور وجود دارد؟

 مسافران می توانند به شیوه های دیگر نیز  عوارض خروج خود را پرداخت کنند. از جمله استفاده از سایت شرکت «پرداخت الکترونیک سداد»  و کانترهای ویژه پرداخت عوارض مستقر در فرودگاه ها. متقاضی پرداخت عوارض باید اطلاعاتی چون کد ملی و شماره تلفن همراه (جهت دریافت کد پیگیری) را ثبت و سپس با یک کارت بانکی عضو شتاب مبلغ مورد نظر را واریز کند. مسافران از هر روشی که استفاده کنند، حداکثر 20 دقیقه پس از پرداخت عوارض، می توانند با ارایه مدارک شناسایی به افسر اداره گذرنامه از مرز عبور کنید.